Kolejna udana akcja profilaktyczna włoszczowskiej fundacji!

Fundacja Jesteśmy Blisko systematycznie już od 8 lat organizuje akcje prozdrowotne. W ramach badań profilaktycznych przebadała dotychczas ponad 8 tysięcy osób. Niejednokrotnie dzięki wczesnej diagnostyce ratując ludzkie życie. Tym razem włoszczowska organizacja skupiła się na profilaktyce nowotworowej w zakresie raka prostaty, jajnika oraz krwi.

Intensywne 4 dni pracy

W ciągu 4 dni fundacja przebadała 851 osób! Można było skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych, wykonać cytologię i badanie gruczołu krokowego.

– Podczas wrześniowych badań postanowiliśmy skupić się na profilaktyce onkologicznej. Założyliśmy, że z naszych badań skorzysta 700 osób, udało się przebadać więcej, bo aż 851 pacjentów – mówi Iwona Dobosz, prezes fundacji. Zapisy prowadzone były od 16 września i już drugiego dnia wyczerpany został limit miejsc. – Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania. To niesamowite, że w zaledwie kilka godzin znalazło się tylu chętnych, by wykonać bezpłatne badania dodaje Pani Prezes.

W ramach akcji „Nie pękaj! Zbadaj się!” fundacja wykonała następujące badania:

Każdy, kto zapisał się na bezpłatne badania –miał wykonany pobór krwi do badań laboratoryjnych, a dla osób chętnych dodatkowo wykonana była cytologia lub badania gruczołu krokowego. W pakiecie badań dla każdej osoby pełnoletniej znalazły się następujące pomiary:

  • • Morfologia z rozmazem
  • • Lipidogram
  • • TSH
  • • Oznaczenie markerów nowotworowych w zakresie raka prostaty i jajnika (PSA /CA 125)

Z oferty bezpłatnych badań mogły skorzystać również dzieci. Wystarczyła pisemna zgoda rodzica / opiekuna prawnego i wcześniejsze zapisy.

Wszystkie badania były wykonywane w przyzakładowej przychodni ZPUE S.A we Włoszczowie. W ciągu czterech dni, od 25 do 28 września, przebadano, jak już wspomnieliśmy, ponad 851 osób. – Staraliśmy się tak układać listy pacjentów, aby nie musieli czekać w kolejce i mamy nadzieję, że nam się udało – podkreśla Radek Klimas, specjalista z Fundacji „Jesteśmy Blisko”.

Niepokojące wyniki badań

Niestety wyniki badań nie są zbyt optymistyczne. Ponad 80% przebadanych osób otrzymało wyniki odbiegające od normy. W każdym z czterech pomiarów laboratoryjnych fundacja odnotowała nieprawidłowości.

- Największe odchylenia odnotowaliśmy w zakresie pomiarów lipidogramu. Aż 70 procent przebadanych dorosłych ma zbyt wysoki lub podwyższony cholesterol. To sygnał do tego aby zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i wprowadzić stałą aktywność fizyczną do naszego życia. Ponieważ wysoki cholesterol może przyczynić się do rozwoju chorób, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu czy zawał serca. – Mówi Stanisław Toborek, Wice Prezes Fundacji „Jesteśmy Blisko”

Morfologia to jedno z najpopularniejszych badań krwi, w którym jak w zwierciadle odbija się cała prawda o stanie naszego zdrowia. Wyniki badań tegorocznej akcji wykazały masę odchyleń od normy. U kilkunastu osób pojawiły się skrajne wyniki leukocytozy czyli wzrostu białych krwinek.

-Bardzo częste przyczyny wzrostu białych krwinek są zupełnie błahe, spowodowane niewłaściwym przygotowaniem do badania - intensywnym wysiłkiem fizycznym, spożyciem posiłku, dużym stresem emocjonalnym, czy paleniem papierosów przed pobraniem krwi. Jednak czasami inne poważne choroby mogą powodować wzrost liczby białych krwinek, np. nowotwory złośliwe, przewlekłe choroby zapalne. Mówi Nina Fiecek, Pielęgniarka, Wolontariuszka Fundacji „Jesteśmy Blisko”

U wielu innych osób fundacja odnotowała m.in. obniżony hematokryt, który tak jak często pojawiające się zmniejszenie stężenia hemoglobiny, może sugerować anemię. Wśród badanych pojawiły się zaburzenia pracy tarczycy oraz ślady walki organizmu z bakteriami, pasożytami i robakami.

Podwyższone markery nowotworowe

Wśród wyników oznaczenia markerów nowotworowych raka prostaty i jajnika pojawiły również się niepokojące odchylenia od normy.

- U 10 Panów odnotowaliśmy przekroczone normy PSA – wskaźnika odpowiedzialnego za raka prostaty. Po wywiadzie i szczegółowych badaniach urologicznych, czterech z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Natomiast u Pań licznie wystąpiły podwyższone lub przekroczone normy CA 125 czyli wskaźnika odpowiedzialnego za raka jajnika. Na szczęście już po pierwszych konsultacjach lekarskich okazało się, że większość odchyleń od normy wystąpiła ze względu na zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym lub w wyniku infekcji. – Mówi Olga Huć, Koordynator Fundacji „Jesteśmy Blisko”

Rak to nie wyrok!

-Dzisiaj, w dobie epidemii chorób nowotworowych, nie pozwólmy, aby przez lęk przed badaniami i bagatelizowanie niektórych objawów pozwoliło wygrać tej chorobie. Jedyne, co możemy zrobić, to pójść, zbadać się, odebrać wynik i upewnić się, że jesteśmy zdrowi. A nawet jeśli w tym wyniku coś będzie nie tak, to mamy szansę, żeby się wyleczyć. Dzisiaj rak to nie wyrok. Jeżeli wcześnie zdiagnozujemy chorobę, to mamy szansę powrócić do normalnego życia. – Mówi Małgorzata Wypychewicz, Przewodnicząca Rady Fundacji „Jesteśmy Blisko”.

Konsultacje lekarskie są konieczne!

Wyniki badań z krwi można odebrać w wersji elektronicznej, wchodząc na stronę www.wyniki.diag.pl , logując się do systemu na podstawie numeru zlecenia badania i daty urodzenia lub w wersji papierowej, w biurze Fundacji „Jesteśmy Blisko”, przy ul. Jędrzejowskiej 79c, w każdą środę w godzinach 8:00-11:00. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem tel. 41 388 14 75.

- Każdy wynik, który choć w najmniejszym stopniu budzi nasze wątpliwości należy skonsultować z lekarzem. Czasem powód odchyleń od normy może być błahy jednak dopiero szczegółowy wywiad i konsultacja lekarska może to potwierdzić. Dodaje Olga Huć, koordynator włoszczowskiej fundacji.

Blisko pół miliona złotych na walkę o zdrowie

Akcje profilaktyczne i prozdrowotne to jeden z głównych kierunków działania Fundacji „Jesteśmy Blisko”. Włoszczowska organizacja realizuje projekty bezpłatnych badań i akcji prozdrowotnych już od 2012 roku. Dotychczas na walkę o zdrowie mieszkańców Włoszczowy i okolic fundacja przeznaczyła ponad 500 tysięcy złotych! Warto zaznaczyć, że wszystkie te akcje finansowane są w głównej mierze ze środków pochodzących z wpłat z tytułu 1% podatku oraz z systematycznego wsparcia firmy ZPUE S.A i jej pracowników, którzy w ramach programu pracowniczego „Mała kwota – wielka sprawa!” dorzucają swoją finansową cegiełkę do budżetu fundacji.

-Dotychczas, biorąc pod uwagę wrześniowe akcje profilaktyczne przebadaliśmy już ponad 8 tysięcy osób. Nie dokonalibyśmy tego bez zaangażowania naszych darczyńców i wolontariuszy. Każde wsparcie daje nam siłę i motywację do dalszego działania. Razem możemy zmieniać świat na lepszy i piękniejszy! Jestem bardzo wdzięczna pracownikom naszych firm wchodzących w skład Grupy KORONEA, którzy angażują się w działalność fundacji – to oni swoją pozytywną energią zmieniają na lepsze otaczającą nas rzeczywistość a ich wsparcie finansowe pozwala nam działać na tak dużą skalę. – Mówi Małgorzata Wypychewicz, Przewodnicząca Rady Fundacji Jesteśmy Blisko oraz Właścicielka firmy ZPUE S.A.