Fundacja „Jesteśmy Blisko” przebadała 547 osób!

Tegoroczna akcja profilaktycznych badań skierowana była do kobiet i do mężczyzn, a dotyczyła osteoporozy – groźnej w skutkach i szalenie podstępnej choroby kości.

W ciągu czterech dni (8,9,10 i 11 maja) przebadano 547 osoby. To o 115 osób więcej niż zakładano. Zapisy na badania trwały przez cały kwiecień, można było umawiać się telefonicznie. Wszystko szło jak w zegarku, dopisała pogoda, nie zawiedli ludzie, ani światowej klasy sprzęt, który pracował przez cztery dni na najwyższych obrotach. Przy okazji dziękujemy Panu Jerzemu Bokowi, dyrektorowi sprzedaży z firmy MD Multi Diagnostica z Krakowa za profesjonalną i przemiłą współpracę oraz jego ekipie za cierpliwość i wytężoną pracę – w ogromnej mierze to dzięki nim udało się przebadać aż tylu chętnych.

Przejdźmy jednak do statystyk, które nie napawają optymizmem. U 117 osób wykryto osteoporozę, 213 osób to osoby cierpiące na osteopenię, czyli wczesne stadium choroby. W sumie 330 osoby, czyli aż 60% badanych musi szczególnie zadbać o swoje kości. Tylko w grupie najmłodszych (35-50 lat), czyli u 40% badanych wyniki były zadowalające i nie przekraczały dopuszczalnej normy. Tym bardziej cieszymy się, że zorganizowaliśmy tego typu badania, bo dzięki nim wiele osób dowiedziało się o grożącym ich zdrowiu niebezpieczeństwie. Teraz mogą sobie pomóc. Wszystkich, których kości nie są w najlepszym stanie zachęcamy do wizyty u lekarza reumatologa, dbałości o zdrową dietę bogatą w wapń i witaminę D i aktywnego spędzania czasu, najlepiej na świeżym powietrzu i słońcu.

 

« powrót