Porozmawiajmy o zdrowiu czyli pierwsze profilaktyczne spotkanie zorganizowane przez Fundację Jesteśmy Blisko. Tematem przewodnim była osteoporoza.

Porozmawiajmy o zdrowiu – czyli pierwsze profilaktyczne spotkanie zorganizowane przez Fundację Jesteśmy Blisko. Tematem przewodnim była osteoporoza. W miniony piątek (25.04), o godzinie siedemnastej, w Sali Restauracyjnej Villi Aromat odbyło się spotkanie o charakterze zdrowotno- edukacyjnym zorganizowane przez naszą Fundację. Prezentacja i wywołana przez nią dyskusja dotyczyła osteoporozy, jej objawów, leczenia i zapobiegania. Spotkanie przyciągnęło sporą liczbę kobiet (ponad pięćdziesiąt pań), bo to głównie one narażone są na tą chorobę, choć jak podkreślał biorący udział w spotkaniu specjalista - reumatolog coraz częściej na osteoporozę cierpią również mężczyźni. Po części merytorycznej Panie zostały zaproszone na symboliczne ciastko i kawę, ale przede wszystkim miały okazję zapisać się na bezpłatne badania - Fundacja uruchomiła bowiem pulę dodatkowych miejsc, ponieważ zainteresowanie badaniem, jak pokazały ostatnie tygodnie było bardzo duże. (zapisało się ponad 400 osób).

Spotkanie prowadziła Iwona Dobosz – Prezes Fundacji Jesteśmy Blisko, gościem honorowym była Małgorzata Wypychewicz – jej założycielka. Oczywiście tego popołudnia nie mogło zabraknąć specjalistów – byli nimi dr Zbigniew Guzera – kierownik oddziału reumatologii szpitala w Starachowicach, który tą jednostką chorobową zajmuje się od ponad 17 lat oraz dr Janusz Wrótniak - ordynator oddziału ginekologiczno –położniczego we Włoszczowie, który z kolei opowiadał o menopauzie i zagrożeniach jakie niesie za sobą ten okres. Jedną z częstych chorób, które dotykają kobiety w tym czasie ich życia jest właśnie osteoporoza. Bardzo ciekawy wykład doktora Guzery mówił między innymi o tym, że proces zużycia tkanki kostnej stale toczy się w naszym organizmie i od pewnego momentu, mniej więcej po 40 roku życia, ubywa nam zdrowej masy kostnej. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że doznaliśmy złamania. Niektóre ze złamań przebiegają bezobjawowo, a dolegliwości bólowe często lekceważone przez nas mogą okazać się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Jak się okazuje choroba w zaawansowanym stanie często prowadzi nawet do śmierci. Dlatego niezwykle ważne jest monitorowanie stanu naszych kości, oraz dbałość o prawidłową dietę – bogatą w wapń i witaminę D. Drugi gość dr Wrótniak podkreślał znaczenie hormonoterapii i odpowiadał na pytania pań, które w pewnym wieku borykają się z problemem nieprawidłowej gospodarki hormonalnej, która ma znaczenie przy leczeniu osteoporozy.

Podsumowując pierwsze spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o zdrowiu” było niezwykle pouczające, a informacje i cenne rady dały do myślenia. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli się do nas przyłączyć, a dla tych których z nami nie było do zapamiętania: niezdrowy tryb życia, zła dieta, brak profilaktyki, słońca, ruchu – sprzyja zachorowaniu na osteoporozę i wiele innych chorób. Zatem dbajmy o siebie, badajmy się, spotykajmy się i rozmawiajmy. Po pierwsze musimy wiedzieć i zdawać sobie sprawę z pewnych rzeczy, po drugie musimy działać :). Do zobaczenia na badaniach! Przypominamy 8,9,10 i 11-sty maja, ul. Jędrzejowska 79c (będą przyjmowane tylko te osoby, które zapisały się na listę) więcej informacji pod nr telefonu 41 388 13 08.

 

« powrót