Bawiliśmy się w rytmie serca!

W ostatnią niedzielę na włoszczowskim rynku badaliśmy się i bawili „W rytmie serca”. Nasza profilaktyczna akcja przyciągnęła setki osób chcących skorzystać z darmowych badań serca. Na rynku stanął kardiobus, spirobus, a także namioty, w których można było wykonać pomiary ciśnienia krwi, cukru oraz BMI. W trakcie akcji porad udzielali dietetycy i kardiolog z. Impreza trwała od 11.00 do 17.00.

Nasza niedzielma impreza pokazała, że nasi mieszkańcy chętnie biorą udział w akcjach profilaktycznych. Jesteśmy zaskoczeni i zadowoleni z frekwencji. Cieszy nas to, bo wtedy wiemy, że nasze działania mają sens i odpowiadają na potrzeby społeczeństwa. W trakcie tych kilku godzin, udało się wykonać łącznie prawie 1400 badań. Ze statystyk mobilnego EKG wynika, że przebadano pacjentów w wieku od 20 aż do 90 roku życia! Niestety, u większości pacjentów, prawie 70 % zostały zaobserwowane mniejsze lub większe zmiany czynności serca. Nieco lepiej nasi mieszkańcy wypadli na badaniach spirometrycznych, ale nadal aż 65 % miało nieprawidłowe wyniki. To naprawdę niepokojące. Natomiast konsultacje z dietetykami dowiodły, że mieszkańcy mają również problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Aż 80 % osób, które skorzystały z naszych konsultacji miało BMI powyżej normy, wskazujące na nadwagę lub otyłość.

Atrakcji nie zabrakło

Podczas obchodów Światowego Dnia Serca na włoszczowskim rynku można było nie tylko wykonać badania, ale również skorzystać z konsultacji kardiolog Joanny Stanisz-Kempy z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także spotkań z doradcami, fizjoterapeutami, dietetykami. Zaprosiliśmy do udziału różnych partnerów, by to, co oferujemy mieszkańcom było naprawdę atrakcyjne. Podczas imprezy wszyscy mogli zapoznać się z ofertą OSiR Włoszczowa, RCU Ubezpieczeń czy PCKR Włoszczowa. Oferowaliśmy również darmową degustację fit potraw przygotowanych przez Villę Aromat. Od 13.00-15.00 odbywały się również pokazy pierwszej pomocy dzięki firmie Lafarge. Chcemy edukować społeczeństwo, bo naprawdę każdy z nas powinien umieć udzielać pierwszej pomocy. Zdarzają się sytuacje, w których te umiejętności mogą zaważyć o ludzkim życiu, a szybkie reagowanie może okazać się ratunkiem.

Mnóstwo pozytywnej energii

W tym roku ze sceny prowadzone były również prelekcje specjalistów, bo chcieliśmy w ten sposób urozmaicić naszą ofertę. Prezentacje miały również charakter edukacyjny. Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało. W trakcie imprezy prowadzone były konkursy dla uczestników, w których do wygrania były ciśnieniomierze, glukometry, bony z Villi Aromat i karnety na OSiR. Staraliśmy się zadbać też o najmłodszych, dlatego przygotowaliśmy specjalną strefę z atrakcjami dla najmłodszych, gdzie był dmuchaniec, wydzielone miejsce na zabawę, a także fotobudka. Mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy. Endorfiny na pewno wydzielały się podczas treningu z instruktorkami OSiR – Małgorzatą Dziubą i Małgorzatą Stefańczyk. Obchody Światowego Dnia Serca zakończył występ artystyczny Radka Klimasa, wolontariusza fundacji. Mamy nadzieję, że za rok również spotkamy się na włoszczowskim rynku! Do zobaczenia!