Niepokojące wyniki badań

Prawie pół tysiąca osób zostało przebadanych w ramach akcji Fundacji „Jesteśmy Blisko” pod hasłem „Prześwietl się”. W trakcie dwudniowej akcji wykonano 485 zdjęć rentgenowskich, dzięki którym każdy mógł sprawdzić stan swoich płuc. Z nadesłanych statystyk wynika, że dwie osoby spośród badanych mają poważny problem – stwierdzono u nich zmiany w płucach charakterystyczne dla gruźlicy.

Przebadaliśmy prawie 500 osób

W trakcie tegorocznej akcji – włoszczowskiej organizacji udało się przebadać aż 485 osób. Każdemu pacjentowi zostało wykonane RTG płuc. To nie pierwsza tego typu akcja organizowana przez Fundację „Jesteśmy Blisko”. W ubiegłych latach wykonaliśmy badania wątroby (2017), skóry (2015) czy diagnozujące boreliozę (2016). – Chcemy przekonać społeczeństwo do tego, że warto się badać, dbać o swoje zdrowie. Pragniemy, by stało się to nawykiem każdego mieszkańca naszego powiatu, dlatego organizujemy takie akcje. W tym roku badania – podobnie jak w ubiegłych latach – cieszyły się zainteresowaniem. Prawie pół tysiąca osób wykonało bezpłatnie prześwietlenie płuc. Ludzie bardzo chętnie biorą udział w takich akcjach profilaktycznych. Łatwiej jest im dzięki temu wykonać specjalistyczne badania, nie trzeba na nie czekać miesiącami. To sprawia, że te badania cieszą się powodzeniem.

Niepokojące statystyki

Spośród przebadanych osób aż 21 osób miało nieprawidłowe wyniki. Z nadesłanych statystyk wynika, że dwie osoby mają poważny problem – stwierdzono u nich zmiany w płucach charakterystyczne dla gruźlicy. Te osoby będą musiały niezwłocznie udać się do lekarza i podjąć natychmiastowe leczenie. Badaniu powinni poddać się także członkowie rodziny chorych, ponieważ gruźlica jest zakaźna. W pozostałych przypadkach stwierdzono, np. zrosty opłucno-osierdziowe, wzmożony rysunek śródmiąższowy płuc czy stan zapalny. Te osoby też powinny udać się do lekarza pulmonologa na dalsze konsultacje.