Podsumowanie roku 2018

Początek roku to doskonały moment by podsumować to co udało się zrobić przez ostatnie 12 miesięcy. Choć w tym tekście znajdziecie wiele liczb, pamiętajcie, że za każdą z nich stoją konkretne inicjatywy pomocowe kierowane do osób szczególnie potrzebujących naszego wsparcia.

Z troską o chorych

Do grona podopiecznych naszej Fundacji „Jesteśmy Blisko” w 2018 roku dołączyły 42 osoby.
– Staramy się być tam, gdzie nas potrzebują. Życie bywa przewrotne i czasem pojawiają się sytuacje, z którymi trudno poradzić sobie samemu. Dlatego jesteśmy my. Naszym marzeniem jest tworzenie przestrzeni, w której każdy może otrzymać odpowiednią pomoc – mówi Małgorzata Wypychewicz, Przewodnicząca Rady Fundacji.

Ze swoją pomocą docieramy do osób chorych i niepełnosprawnych. Przeznaczamy ogromne środki na finansowanie leczenia, terapii, rehabilitacji czy sprzętu medycznego niezbędnego dla nich. – W ubiegłym roku na leczenie i rehabilitację naszych podopiecznych przeznaczyliśmy ponad 550 000 złotych. To rekordowa suma, ale wiemy, że realnie pomogła naszym podopiecznym. Widzimy ich postępy, a to cieszy najbardziej. Każdy, nawet najmniejszy ich krok ku sprawności, zdrowiu – sprawia nam radość. To pokazuje, że pomaganie ma sens – opowiada Iwona Dobosz, Prezes Fundacji. Nie zapominamy również o dostosowywaniu warunków mieszkaniowych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, finansując budowę podjazdu czy remontując domy.

Dbają o zdrowie

Tradycją stały się nasze badania profilaktyczne, które co roku organizujemy co roku biorąc pod lupę inny problem. W 2018 przeprowadzono pięć akcji dotyczących profilaktyki zdrowotnej.

– Zdrowie jest dla nas naprawdę ważne, chcemy uwrażliwić społeczeństwo i sprawić, że profilaktyka stanie się dla nich naprawdę ważna. W marcu przeprowadziliśmy konferencję dot. profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Na przełomie maja i czerwca przeprowadziliśmy badania pod hasłem „Prześwietl SIĘ”, w których wzięło udział 500 osób. W trakcie badań wykryliśmy dwa podejrzenia gruźlicy oraz 22 niepokojące zmiany w płucach – zaznacza Iwona Dobosz, Prezes Fundacji.

Nasz Fundacja przeprowadziła także akcję badań „badaMY się” oraz współorganizowała badania mammograficzne i cytologiczne dla kobiet, w trakcie których udało się zdiagnozować dwa przypadki choroby nowotworowej. We wrześniu razem z lokalną społecznością świętowaliśmy obchody Światowego Dnia Serca, w trakcie których bezpłatnie wykonywaliśmy badania EKG, cukru oraz ciśnienia krwi a także spirometrię.

Wspieramy lokalne inicjatywy

Wspieramy lokalne inicjatywy i angażuje się w życie lokalnej społeczności. Wspieramy także szkoły i ich działania. W tym roku po raz drugi przeprowadziliśmy konkurs grantowy „Weź kasę i zrób”. To był wyjątkowy konkurs ponieważ jego budżet opiewał na kwotę 60 000,00 Zł. To o ponad 30 000,00 więcej niż w roku ubiegłym a to za sprawą środków przekazanych przez Firmę ZPUE S.A, która w minionym roku obchodziła 30 lecie swojej dzielności i postanowiła świętować razem z mieszkańcami przekazując wspomniane 30 tys. zł. na lokalne inicjatywy. W realizację projektów zaangażowało się ponad 300 wolontariuszy. – Cieszymy się, że aż tyle osób udało nam się zmobilizować do włączenia się w ten program. Dzięki niemu udało się np. wyremontować klasy w szkołach, zorganizować pikniki, zrewitalizować miejsca spotkań dla mieszkańców – dodaje pani Małgorzata. – To jedynie wycinek naszej działalności, ale mamy nadzieję, że rok 2019 – podobnie jak poprzedni – będzie obfitował w ciekawe inicjatywy. Tego sobie życzymy – puentuje Iwona Dobosz.