Kacper Cierpica

Kacper jest jedynym dzieckiem w Polsce, które żyje z tak poważną wadą serca. Jest z nami, dzięki operacji, bez której jego serduszko nie podołałoby misji, do jakiej zostało powołane i przestałoby bić. Zaczęło się od bólu.

20 tydzień ciąży i silny ból w okolicy nerki to bardzo niebezpieczne połączenie, które każe szukać przyczyny. Tamtego dnia z ust lekarza mama Kacpra usłyszała dwa przypuszczenia, które zatrzymały w jednej chwili czas. Nie widzę żołądka – w ciszy, niczym huk pojawiło się stwierdzenie lekarza. Jak to? To możliwe bez żołądka? Drugi cios był niejako na dobicie. Trzeba sprawdzić serce, bo tutaj też widzę coś niepokojącego. Pojawił się strach, który wzmagał się każdego dnia. Fałd karkowy powiększony – to zwiastowało wadę serduszka. Jeśli pojawia się, w tym czasie w głowie jakiekolwiek racjonalne pytanie to każde z nich dotyczy tego, czy dziecko będzie żyło.

Serduszko Kacperka położone było jakby do góry nogami, żyły płucne były za długie, przez co nie połączyły się tam, gdzie powinny. W tętnicach krew nie płynęła w wystarczającej ilości, żeby dostarczyć tyle tlenu, ile Kacperek potrzebował. Dlaczego lekarze nie widzieli żołądka? Zespół heterotaksji — to on był odpowiedzialny to, że żołądka nie było widać, bo zamienił się miejscami z wątrobą. W końcu przyszedł czas na to, żeby zmierzyć się z rzeczywistością.

3 doby, tyle wytrzymał Kacperek bez pomocy po porodzie. Jego siniejące ciałko, uzależnione od serduszka, które przestawało bić, gdy wydostał się na świat. O tym, jak bardzo bała się spojrzeć na swojego synka, Pani Paulina będzie pamiętała do końca życia. Respirator pomagał przetrwać pierwsze najgorsze godziny.

Trzecia doba życia okazała się tą najważniejszą. Kacper miał się urodzić drugi raz. Dostał drugą szansę, przeszedł cewnikowanie, potem operacje połączenia zlewisk żył płucnych do lewego przedsionka i zabiegi wszczepienia tzw. stentów w przewody tętnicze, przez które płynie krew z aorty do płuc. 3 miesiące Kacperek czekał w szpitalu, aż będzie mógł pojechać do domu. 3 miesiące walki o oddech, o każde uderzenie serduszka i o normalność, której w jego życiu brakowało od samego początku. Dopóki byliśmy w szpitalu, czuliśmy się bezpiecznie. Plątanina rurek, kabli i kroplówek oplatających ciało dziecka, stwarzała przygnębiającą scenerię, ale mimo to miała w sobie coś uspokajającego. Rodzice wiedzieli, że dopóki Kacper jest w szpitalu, może liczyć na najlepszą pomoc w najkrótszym czasie.

Wtedy to małe serduszko było dopiero na początku wielkiej przebudowy, jaką miało przejść. Operacja serca dla rodziców dziecka z wadą jest największym marzeniem. Strach przed tym, że najlepszy moment bezpowrotnie przepadnie, sprawił, że rodzice Kacperka, zaczęli szukać innego rozwiązania.

Tym rozwiązaniem okazała się konsultacja u Profesora Malec, który podjął decyzję i wyznaczył termin. Rodzice chłopca mieli już tylko jedną barierę do pokonania — pieniądze. Historia Kacperka obroniła się sama. Setki ludzi ruszyły z pomocą i w krótkim czasie stało się to, co jeszcze kilka miesięcy wcześniej było abstrakcją. W kwietniu profesor Malec naprawił serduszko po raz drugi, dając na jakiś czas gwarancję.

Teraz wreszcie chłopiec mógł zacząć żyć, cieszyć się, bawić, a my powoli oswajać z myślą, że nasze dziecko jest uratowane. Kiedy patrzymy na Kacperka, wiemy, że podjęliśmy najbardziej słuszną decyzję w naszym życiu. Nic nie jest dane na zawsze, ale serduszko Kacperka, mimo że tak inne od zdrowych serc, może dostać jeszcze wiele lat życia. Warunek jeden - 3 operacja korekcji wady. Operacja, po której w karcie gwarancyjnej pojawi się stempel — bezterminowo! Ostatni etap może zakończyć walkę zwycięstwem!

Pomóżmy! Tylko dzięki naszej pomocy Kacper może być drugim dzieckiem w Polsce, które żyje z tak poważną wadą serca, które jest dowodem na to, że może się udać i nadzieją dla innych rodziców, którzy w przyszłości będą musieli przejść tę samą drogę, co oni, żeby ratować najważniejsze – życie swojego dziecka.

 

Kacpra możesz wesprzeć na wiele sposobów:

DAROWIZNY:

• ON-LINE (dla posiadaczy kont internetowych) na stronie Fundacji Jesteśmy Blisko - www.jesteśmyblisko.pl

• Przelew na konto Fundacji „Jesteśmy Blisko” (29-100 Włoszczowa, ul. Jędrzejowska 79c) z dopiskiem „Kacper Cierpica” Bank Spółdzielczy we Włoszczowie, nr 95 8525 0002 0000 0010 7725 0001

 

PRZEKAŻ 1,5% SWOJEGO PODATKU:

• Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Wprowadź numer KRS: 0000350393, w pozycji informacje uzupełniające wpisz: Kacper Cierpica

Oficjalny Fanpage Kacperka

 

« powrót